Absolutny hit! Nie tylko warto ale należy tam pojechać! Trzeba zobaczyć starą kalderę i nowe stożki, które w niej powstały. Żaden film czy zdjęcie nie odda tego wrażenia. Dymiący wulkan na wyciągnięcie ręki to coś niebywałego! Poniżej zdjęcia oraz półminutowy timelapse.

[wivideo width=”” height=””]https://youtu.be/JFvpZOfxwso[/wivideo]

Uwagi.

Jeszcze rok temu z Kumamoto można było dojechać do Aso pociągiem JR czyli na railway-pass. Od roku jednak linia nie działa bo została uszkodzona przez trzęsienie ziemi. Na dzień dzisiejszy są dwie opcje dojazdu:

  • autobus
  • wypożyczenie auta

w tym przypadku wersja ekonomiczna (ale nie tylko) to auto! są jednak dwa “ale”:

  1. trzeba mieć wyrobione międzynarodowe prawo jazdy,
  2. konieczna jest wcześniejsza rezerwacja auta,

licząc koszty przejazdu do Aso autobusem wychodzi to od osoby tak:

  • Kumamoto -> Aso 1.250 jpy (ok 2 godz. jazdy)
  • Aso -> Mt Aso 650 jpy (ok 30 min jazdy)
  • razem 1.900 jpy

Autobus z Aso na Mt Aso jeździ tylko dwa razy w ciągu dnia (!) o 10:15 i 13:35 ale czeka na górze 50 min.

Cały czas używam nazwy Mt Aso ale czynny jest tylko jeden z pięciu stożków masywu Aso. Nazwa Mt Aso pojawia się jednak cały czas w internecie, lokalnych rozkładach jazdy i informatorach turystycznych więc używanie nazwy konkretnego czynnego krateru nie ma za bardzo sensu.

Gdyby ktoś się zastanawiał ile kosztuje dojazd ze stacji w Aso na Mt Aso taksówką to śpieszę donieść, że ok 4.000 jpy w jedną stronę ;)

Zostawmy ceny. Optymalny dzień zwiedzania powinien wyglądać tak: wypożyczamy auto, jedziemy spokojnie na Mt Aso zatrzymując się po drodze bo już przed miejscem docelowym widoki są rewelacyjne. pierwszy przystanek robimy przy muzeum wulkanu i tam zostajemy na dłużej bo jest gdzie zrobić krótki hike a dymiący wulkan lepiej się prezentuje z tej odległości. Jak już mamy dość rozlewisk, gór i pięknych monumentalnych krajobrazów oraz jazdy konnej (tak, tak!) to możemy podjechać pod wierzchołek czyli pod stacje kolejki. Tam jednak mało widać bo jesteśmy za blisko krateru, kolejka nie działa bo jest remontowana po ostatnim wybuchu wulkanu a droga na krater jest zamknięta. Jeśli chodzi o czas to polecam godziny popołudniowe i na pewno po 13 bo jeśli akurat jest pogodny dzień to słońce będzie po właściwej stronie ;)

… gdybym to wszystko tylko wiedział przed wyjazdem ;D