Lac du Grand Désert

Najdłuższy trekking.

Z zarejestrowanych trekking’ów do tej pory ten był najdłuższy. Krótka statystyka:

  • odleglość 20,36 km
  • czas przejścia: 7:08 godziny

W czasie są oczywiście drobne przystanki między innymi na zdjęcia ale nie wliczony jest czas postoju na dłuższy posiłek czyli ok pół godziny.

Plan zakładał dojście do Lac du Grand Désert ale okazało się, że napieraliśmy całkiem dobrze więc trek skończył się dużo dalej.

Lac du Grand Désert
Lac du Grand Désert

Zacznijmy jednak od początku czyli w Siviez skąd są dwie trasy do Refuge de Saint-Laurent i Lac du Grand Désert. Pierwsza biegnie pod tamę Barrage de Cleuson tworzącej sztuczne jezioro Lac de Cleuson ale to droga bardziej spacerowa na hike po lunch’u ;) … tak zresztą jest aż do schroniska. Alternatywą jest trasa biegnąca nad doliną od górnej stacji wyciągu Combatzeline. W sumie nie powinienem pisać alternatywa bo to jest jedyna rozsądna opcja ;) Wyjazd w jedną stronę 10chf od osoby. Stamtąd idziemy sieżką Bisse de Cherve aż za Lac de Cleuson. Bisse to stare kanały nawadniające, które teraz przypominają malownicze wąskie kręte strumyki. Na oficjalnej stronie Nendaz jest opis po angielsku więc tam odsyłam po szczegóły ;) Ścieżka jest bardzo wąska i na początku bardzo bagnista ze względu na ilość wody jaka spływa po zboczach. Mamy też tzw element animalny w postaci odchodów zwierząt, które również korzystają ze ścieżki a jak przetłumaczymy drugą część jej nazwy czyli cherve (koza) to wszystko spina się w logiczną całość ;) Na szczęście ten nieprzyjemny fragment nie jest długi. W dalszej części są natomiast dwa miejsca, które mogą przyprawić o lekki zawrót głowy osoby nie przepadające za miejscami eksponowanymi ale są to bardzo krótkie odcinki – dosłownie kilka kroków. Widok z góry na tamę i pasmo Mont Fort zrekompensuje wszystko!

Ścieżką schodzimy pod kamienny mostek na strumieniu Printse i po przekroczeniu go zaczynamy podejście do schroniska Refuge de Saint-Laurent.

Ten dystans od momentu wejścia na ścieżkę to ok 7,3 km, nam to zajęło 2:20. W schronisku są podstawowe artykuły czyli wino i piwo ;) a z ciepłych posiłków zupa jarzynowa.

Les Denas Catchias
Les Denas Catchias

Schronisko jest tuż przy Lac du Grand Désert. Tuż oznacza, że mamy jeszcze 30 min wspinaczki do jeziora i celowo używam słowa wspinaczka bo podejście jest dość strome po kamieniach. Krajobraz w rejonie jeziora już się diametralnie zmienia bo jesteśmy na wysokości 2642 m.n.p.m.

Miejsce jak widać przepiękne ale zew przygody nie pozwala na dłuższy odpoczynek. Ścieżką wzdłuż jeziora idziemy w kierunku lodowca znów powoli nabierając wysokości. Przed nami kolejna wspinaczka po kamieniach ale to już jak się okazuje ostatni wysiłek. Zmęczenie daje się we znaki, kamień ustępuje spod nogi i leżę … aż się dziwię, że obeszło się bez kontuzji bo nogi zawijały mi się w każdą stronę. To już była pozycja, której by się nie powstydził żaden kontorsjonista ;) Podszedłem jeszcze kawałek, zrobiłem kilka zdjęć i powrót. Odległość do ostatniego miejsca to ok 10,28 km, czas przejścia 4 godziny, wysokość 2780 m.n.p.m.

Grand Désert
Grand Désert

Do czoła lodowca da się dojść bez problemu bo pozostaje odcinek ok 1-1,5 km ale trzeba zacząć dużo wcześniej z Siviez a optymalnie podjechać autem na tamę oszczędzając prawie dwie godziny spaceru. Droga co prawda jest szutrowa ale nawet autem osobowym da się bez problemu wjechać. Temat idzie do schowka z opisem „powtórka” ;)

Na koniec jeszcze wrzucę mapkę całej trasy, którą właśnie zrobiłem:

Grand Desert Hike Map
Grand Desert Hike Map