Grotte Des Demoiselles

To był tak zwany hit! Najpiękniejsza, najbardziej spektakularna jaskinia w jakiej byłem. Poczytajcie o szczegółach na oficjalnej stronie Grotte des Demoiselles a ja dodam od siebie, że bardzo chętnie bym spędził tam więcej czasu z aparatem ale niestety wycieczka, ze względów bezpieczeństwa, odbywa się z przewodnikiem w grupach. Są bardzo wąskie przejścia ale są też zejścia po stromych mokrych schodach nad kilkudziesięciometrowymi przepaściami. Puszczenie tłumów bez nadzoru w takim miejscu grozi selekcją naturalną – a tłumy są. W czasie jak robiłem zdjęcia przewodnik zwrócił mi uwagę, że nie wolno używać statywu … być może przy wejściu była jakaś informacja na ten temat ale szczerze nikt z nas nie zauważył :/ Był na tyle miły, że machną ręką i pozwolił ;) tak więc kilka fajnych zdjęć udało się zrobić. Starałem się oddać w jakikolwiek sposób skalę i chyba się udało ale będzie to wymagało zwrócenia uwagi na kilka elementów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Grotte Des Demoiselles
Grotte Des Demoiselles

Na powyższym zdjęciu w lewym dolnym rogu widać mały balkonik, na który można wejść schodząc po trasie przez główną komorę tzw katedralną. Wysokość 52 metry i długość 120 metry sprawiają, że wrażenie przestrzeni przyprawia o ciarki w kończynach. Nacieki, które widać tworzyły się przez setki tysięcy lat – największe ponad pół miliona lat! Każda kropla wody sącząca się przez skałę miała swój wkład w budowę tych spektakularnych formacji, które dziś można podziwiać również dzięki dobremu oświetleniu.

Na dwóch kolejnych zdjęciach widać odpowiednio ludzi po lewej stronie stalagmitu oraz fragment stromych schodów, po których schodzi się w najwyższym punkcie komory katedralnej.

Zdjęcia były robione z ekspozycją 20-to sekundową więc ludzi udało się złapać tylko dlatego, że stali w jednym miejscu słuchając przewodnika ;)

Dziś postaram się napisać podsumowanie wycieczki i jeszcze raz przeglądnę zdjęcia, może coś jeszcze na spokojnie uda się wybrać.